Jak pielęgnować róże i tulipany, aby przedłużyć im życie?

Przyjmując pachnące i piękne róże lub tulipany w prezencie, wiele osób zastanawia się jak zachować ich piękno przez długi czas. Jest to możliwe wystarczy wiedzieć, jak pielęgnować te niezwykłe kwiaty. Od najdawniejszych czasów bukiety z róż i tulipanów zachwycają wonią i delikatnym pięknem, ale prędzej czy później więdną. Ale za pomocą prostych zabiegów pielęgnacyjnych można przedłużyć życie tym roślinom i cieszyć się ich czarem.

Jak pielęgnować róże, aby przedłużyć im życie?

Przygotowanie róż ciętych do wazonu

Zanim włoży się cięte róże do wazonu, należy usunąć wszystkie dolne liście i ciernie z łodyg. Dolną część łodygi podzielić nożem lub po prostu wykonać długie ukośne cięcie, aby zwiększyć powierzchnię wchłaniania wody. Tę procedurę najlepiej wykonywać pod wodą, aby pęcherzyki powietrza nie zatykały naczyń tkanki roślinnej. W przeciwnym razie róże, nawet w wodzie, będą cierpieć z powodu braku wilgoci i jest to jedna z głównych przyczyn śmierci ciętych kwiatów. Pożądane jest również zmienianie wody kwiatom każdego dnia. Lepiej jest używać przegotowanej wody, ale można używać wody przepuszczanej przez filtr domowy.

Przygotowanie wody

Kwiaty w wazonie bardzo cierpią z powodu szybkiego rozwoju bakterii w wodzie. Różne metody dezynfekcji spowalniają ten proces. Można włożyć kawałki węgla do wody lub srebrną monetę. Niektórzy radzą trochę słonej wody w wazonie z kwiatami: 1 łyżeczkę soli na litr wody. Wszystkie te sztuczki pomagają utrzymać świeżość wody. Niemniej jednak prawie wszystkie kwiaty, a nie tylko róże, wymagają codziennej zmiany wody. W tym przypadku ich pędy powinny być regularnie skracane, wykonując cięcie i wstępnie je myjąc pod bieżącą wodą. Wazon z kwiatami również powinien być czysty.

Aby odżywiać kwiaty w wazonie, zwykle używa się cukru: 20-30 g na 1 litr wody. Znacznie zwiększa kwitnienie róż, jeśli: 3 łyżeczki granulowanego cukru i 2 łyżeczki octu doda się do 2 litrów wody. Ocet można zastąpić kryształami kwasku cytrynowego. Jeśli ktoś chce zobaczyć więcej otwartych pąków kwiatowych, może dodać do wody trochę amoniaku i alkoholu: łyżeczka na 1 litr wody.

Nawożenie i odżywianie róż

Na rynku dostępne są różne środki wydłużające żywotność ciętych róż. Są sprzedawane w kwiaciarniach, jako proszek lub w postaci rozpuszczonej. Obejmują one zarówno środki dezynfekcyjne, jak i składniki odżywcze. Dzięki temu połączeniu róże zachowują swoje piękno znacznie dłużej niż zwykle. Cięte róże nie tolerują bezpośredniego światła słonecznego. Najlepiej umieścić wazon w cieniu, ale w żadnym przypadku nie w przeciągu. Róże są wrażliwe na etylen. Dlatego obok bukietu róż nie można umieścić wazonu z owocami.

Jak pielęgnować tulipany, aby przedłużyć im życie?

Długo wyczekiwana wiosna przynosi dary w postaci uroczych tulipanów. Ludzie chętnie kupują te kwiaty, aby wręczyć piękny bukiet na Dzień Kobiet czy Dzień Matki. Otrzymując piękne tulipany każdy pragnie jak najdłużej cieszyć się ich urokiem, dlatego ważne jest poznanie sposobów przedłużenia im życia.

Jaką wodę preferują tulipany?

Tak, więc pierwszą podstawową zasadą przy pielęgnacji ciętych tulipanów jest to, że te kwiaty bardzo lubią zimną wodę. Bardzo dobrze, jeśli doda się kilka kostek lodu do wazonu z wodą, będzie to doskonale odzwierciedlało świeżość kwiatów. Również tulipany to duże, słodkie łasuchy: 1 łyżeczka cukru na 1 lir wody i przedstawiciele wiosennej flory będą w pełni zadowoleni z takiego deseru.

Kolejna mała sztuczka: zanim włoży się tulipany do wazonu, końce łodyg należy zanurzyć w cukrze. Aby elastyczne łodygi tulipanów nie wygięły się, muszą być owinięte grubym papierem i umieszczone w wazonie w takim stanie, po półtorej godzinie papier można usunąć. Również do wody można dodać jedną tabletkę aktywowanego węgla lub nadmanganianu potasu (szczyptę).

Tulipany, podobnie jak wiele innych kwiatów, nie lubią dużych temperatur. Dlatego też bukietów nie należy umieszczać na przeciągach lub w pobliżu urządzeń grzewczych. Oczywiście, nie można zapominać, że woda w wazonie musi być zmieniana codziennie, ostrożnie myjąc ścianki wazonu ze śluzu. Przestrzegając tych prostych zasad, będzie można długo cieszyć się pięknem i urokiem wiosennych tulipanów.

This entry was posted in Kwiaty and tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.