Cechy wyboru kwiatów na pogrzeb

 

Na pożegnanie zmarłego należy przynieść świeże kwiaty. Umieszcza się je obok ciała zmarłego lub na pokrywie trumny, jeśli jest zamknięta. Można dać pierwszeństwo koszowi kwiatów, który będzie symbolizował niekończący się smutek, miłość i szacunek dla zmarłego. Przed pogrzebem kwiaty są usuwane z trumny, a następnie umieszczane na grobie.

Kwiaciarze podpowiadają, że kwiaty na pogrzeb preferowane są w ciemnych tonach, kierując się wiekiem zmarłego, płcią a także stopniem pokrewieństwa. Jeśli z jakiegokolwiek powodu obecność na pogrzebie jest niemożliwa, wyrazy szczerego współczucia wraz z bukietem kondolencyjnym lub wiązanką pogrzebową można wysłać do rodziny zmarłego lub bezpośrednio na cmentarz.

Często bliscy zmarłego przynoszą wieniec na pogrzeb w kształcie serca z mieszanych kwiatów ciętych: santini i róż, przybranych asparagusem oraz gałązkami hypericum. Horacy rzymski poeta powiedział, że „śmierć jednakowo zbiera swoje żniwo w chatach biedaków i pałacach królów”, nie można wykupić się ze śmierci jest ona nieunikniona dla każdego.

W niektórych krajach zwyczajem jest nosić na cmentarz rośliny w doniczkach, na przykład cyprysy, lub cisy. Te wiecznie zielone rośliny będą przez długi czas cieszyć pięknymi kolorami, podkreślając w ten sposób pamięć o zmarłych. W Polsce na uroczystościach pożegnalnych nie pojawiają się takie formy roślin, kwiaty pogrzebowe to wieńce i wiązanki pogrzebowe oraz bukiety kondolencyjne.

Cechy wyboru kwiatów na pogrzeb

Wiązanki kwiatów pogrzebowych mogą być wykonane z lilii, goździków, mieczyków, irysów, mistycznych orchidei lub żonkili. Lilie i fiołki będą odzwierciedlać głęboki związek duchowy ze zmarłym, a także moralną czystość tej osoby. Można samodzielnie wybrać kwiaty na pogrzeb mężczyzny lub skorzystać z pomocy doświadczonej kwiaciarki.

Takie kompozycje charakteryzują się takimi kombinacjami kolorów:

  • Czerwony, biały i czarny
  • Żółty i niebieski
  • Pomarańczowy i fioletowy.

Kwiaty na pogrzebie młodej dziewczyny mogą być białe lub różowe. Kompozycja na ostatnie pożegnanie kobiety w średnim wieku powinna składać się z czerwonych, pomarańczowych lub żółtych kwiatów.

Kompozycja kwiatowa koloru czerwonego stanie się symbolem miłości, pokrewieństwa ze zmarłym, a także odzwierciedleniem cierpień z powodu utraty przez niego życia. Białe kwiaty na pogrzeb będą odzwierciedleniem wiecznego smutku. Pomogą podkreślić uczciwość i duchową czystość zmarłego. Na pożegnanie zmarłego należy przygotować bukiet składający się z parzystej liczby kwiatów, stanie się on symbolem ukończenia ścieżki życia, i wiecznego spokoju.

Wraz z kompozycjami kwiatowymi, wieńce są ważnym atrybutem pogrzebów. Mogą składać się wielu kolorów. Z reguły wieniec pogrzebowy uformowany jest z dużej ilości harmonijnie ułożonych na obwodzie kwiatów i ozdobionych gałęziami jodły, a także liści paproci.  Kwiaty pozwalają przekazać emocjonalną relację zmarłemu, ale są też ostatnią okazją, aby przekazać, co niewypowiedziane. Żywe kwiaty mają na celu podkreślenie przejściowej natury życia, jego przemijania, ponieważ, podobnie jak kwiaty, często ludzkie życie szybko zanika.

This entry was posted in Kwiaty and tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.